Friluftslivets år 2025

Les om alle Perletur-hyttene

Det som startet som en prosjekt der målet var å bygge én dagsturhytte, utviklet seg etter hvert til å omfatte samtlige kommuner i Finnmark. I august 2025 er det bygd en slik åpen dagsturhytte i samtlige av våre 18 medlemskommuner. Alta, Nordkapp og Vadsø har i tillegg fått sin andre Perletur-hytte. Hytte nummer 2 bygges også i Hasvik og Måsøy i løpet av august 2025.

Loppa kommune har en egen og en annen dagsturhytte enn de Perletur-hyttene som Finnmark Friluftsråd har hatt ansvaret for.

De fire første hyttene kom i 2021, så ble det fulgt opp med ytterligere seks slike Perletur-hytter i 2022. I 2023 ble det bygd i fire kommuner. I 2024 ble det bygd To av Perletur-hyttene har spesialdesignet toalett. Dette er Karasjok og Måsøy.

Flott beliggenhet med god utsikt er felles for alle de 14 Perletur-hyttene (som er blitt vårt navn på dagsturhyttene). Noen av kommunene har også startet arbeidet med å planlegge bygging av hytte nummer to.

Her er annen felles informasjon om dagsturhyttene:

  • Arkitekt: Biotope - Tormod Amundsen
  • Utførelse: Dividalsbygg AS
  • Finansiering: Spillemidler, samt verdifulle bidrag fra Nordenfjeldske Bykreditts stiftelse, Gjensidigestiftelsen og Samfunnsløftet. Vi har også mottatt tilskudd fra InfraNord, Cermag og Grieg Seafood. I tillegg har kommunene bidratt med sin egenandel

Alle hytter er turmål i Perletur 2025

Artikkelen finnes under "Vårt arbeid" her på perletur.no - Se HER